четвер, 25 лютого 2016 р.


Основи здоров’я 3 клас урок "Залізничний переїзд. Дорожні знаки" 

Мета: ознайомити учнів з правилами поведінки біля залізничної колії; навчати наводити приклади наслідків порушення правил пішоходів, читати дорожні знаки; виховувати дисциплінованість, обережність.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
— Які правила дорожнього руху ви знаєте?
— Для чого слід виконувати правила дорожнього руху?
— Чи користуєтеся ви громадським транспортом? Яким? Де ви його чекаєте?
— Що може перешкоджати оглядовості дороги?
— Як потрібно переходити дорогу з обмеженою оглядовістю?
— Чи можна переходити дорогу, якщо нею рухається вантажний автомобіль, що обмежує оглядовість? Як слід діяти у такій ситуації?
— Чому потрібно бути особливо обережним на дорозі з обмеженою оглядовістю?
— Чи доводилося вам без дорослих переходити дорогу з обмеженою оглядовістю? Якщо так, що заважало вам добре проглянути проїжджу частину дороги?
2. Робота над загадками
Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить сороконіжка. (Потяг)
Тримається за проводи,
Бігає туди-сюди,
А за нею — з десяток
Близнюків-дитяток. (Електричка)
В полі драбина лежить,
Дім по сходинках біжить. (Потяг)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Напевно, кожен з вас користувався залізничним транспортом. Задля власної безпеки необхідно знати правила поведінки біля залізничної колії, з якими ми сьогодні й ознайомимося.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя
— У багатьох населених пунктах є залізниця. Залізничні колії перетинаються з дорогами і вулицями, якими рухаються автомобілі, йдуть пішоходи. Такі місця перетину називають залізничними переїздами.
При наближенні до залізничного переїзду встановлюються попереджувальні знаки. Вони інформують про те, який попереду переїзд — зі шлагбаумом чи без нього, скільки колій має залізниця.
Щоб уникнути небезпечних ситуацій на залізничному переїзді та біля залізничних колій, слід дотримуватися певних правил. Переходити через залізницю потрібно через мости чи підземні тунелі. Якщо їх немає, то слід іти по спеціальних настилах, біля яких установлено вказівники «Перехід через колію», або через залізничні переїзди. На залізничному переїзді необхідно керуватися положенням шлагбаума, світловою та звуковою сигналізацією, а також указівками чергового по переїзду. Світлові сигнали подаються спеціальним світлофором, а звукові — дзвінком. Якщо шлагбаум опущено або він почав опускатися, увімкнено миготливі червоні сигнали світлофора та подано звуковий сигнал, виходити на залізничний переїзд заборонено. Слід чекати, коли проїде потяг, шлагбаум підніметься, погасне миготливий червоний сигнал й увімкнеться миготливе біле світло світлофора, звуковий сигнал стихне. Тоді можна переходити залізничну колію. Переходити залізничні переїзди, де немає шлагбаумів, слід особливо обережно, переконавшись, що не видно і не чути потяга. Керуватися слід звуковим та світловим сигналами, які спрацьовують при наближенні потяга.
Пам’ятайте! На залізниці небезпечно:
гратися та ходити по рейках;
підлізати під потяг, що стоїть, або обходити його;
ходити по насипу біля залізниці;
узимку кататися на санках і лижах із залізничного насипу.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота за підручником (с. 100–103)
1) Робота за малюнками.
— Які види транспорту ви знаєте?
— Як називають місце перетину автомобільних доріг?
— Що називають залізничним переїздом.
— Розгляньте малюнки на с. 100. Якими дорожніми знаками позначають залізницю і залізничний переїзд?
Запам’ятайте! Потяг не може швидко зупинитися. У нього дуже довгий гальмівний шлях.
— Знайдіть на малюнках (с. 101) залізничні колії, шлагбаум, світлофор. Які знаки мають стояти перед кожним переїздом?
— Прочитайте вірш «Автобус». Знайдіть на малюнку (с. 102) дорожні знаки. Розкажіть, що вони означають.
— Які ще дорожні знаки ви знаєте?
2) Практична робота.
— Об’єднайтесь у чотири групи за видами дорожніх знаків (с. 103): «попереджувальні», «заборонні», «наказові», «інформаційно-вказівні». Розіграйте сценки про те, що слід робити, побачивши такі знаки.
2. Робота над загадкою
Гуркотить, стукотить, мов сто коней біжить.
3. Вікторина (див.додаток на с. 54)
Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія
Бесіда
— Що називається залізничним переїздом? Якими бувають залізничні переїзди?
— Коли залізнична колія буває небезпечною?
— Яких правил поведінки слід дотримувати біля залізничної колії?
— Ознайомте своїх братиків і сестричок з вивченими правилами.

 







Основи здоров’я 3 клас урок "Пожежна безпека" 

Мета: розширити уявлення учнів про причини виникнення пожежі, про ознаки несправності обігрівальних приладів; навчати вимикати несправний електроприлад, гасити невелику пожежу; спонукати учнів до виконання правил користування обігрівальними приладами; виховувати відповідальність.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Гра «вільний мікрофон»
— Розкажіть, яких правил користування водогоном необхідно дотримувати.
— Як слід діяти, якщо сталася аварія водогону?
2. Робота над загадками
Без крил, без рук, без ніг,
А вгору піднімається. (Дим)
З язиком, а не лає,
Без зубів, а кусає. (Вогонь)
— Усі ви знаєте, що вогонь може бути добрим і злим. Коли ж вогонь буває небезпечним?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про правила пожежної безпеки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя
— Є таке прислів’я: «Вогонь — добрий слуга, але поганий господар». Це означає, що вогонь вірно служить людям у побуті й на виробництві, за його допомогою здійснюється безліч корисних справ. Він — давній помічник людини. Однак трапляється, що вогонь з вірного слуги, друга та помічника перетворюється на «поганого господаря» — безжального ворога і руйнівника, який знищує за лічені хвилини те, що створювала природа або людина довгими роками наполегливої праці. Причини пожеж різні. Але найчастіше пожежа виникає тому, що з вогнем поводилися необережно або залишили його без нагляду. Щоб вогонь з доброго помічника не перетворився на небезпечного ворога, дотримуйся правил пожежної безпеки.
Не грайся сірниками, свічками, запальничками.
Самостійно не запалюй газову плиту, не розтоплюй піч. Не суши над ними і біля них білизну, інші речі.
Без дорослих не користуйся петардами, бенгальськими вогнями та феєрверками.
Не чіпай бензину, ацетону, гасу та інших легкозаймистих речовин.
Не залишай без нагляду ввімкнені електроприлади.
На вулиці теж не жартуй з вогнем!
Не розпалюй багаття.
Не кидай у вогнище різні флакони та балони.
Не підпалюй сухої трави, листя, сіна, тополиного пуху тощо.
— У разі пожежі необхідно діяти швидко. Коли вогонь ще не набрав сили, а полум’я невелике, можна залити його водою, накрити ковдрою або засипати піском, землею.
Якщо загасити вогонь не вдається, треба негайно залишити місце пожежі та звернутися по допомогу до дорослих. Якщо поряд нікого немає, слід викликати пожежників, зателефонувавши за номером 101. Назвати місце пожежі (адресу), своє прізвище.
У жодному разі не можна ховатися під ліжко, стіл, у шафу та інші місця, адже пожежники можуть тебе не знайти. Уважно слухай їх і виконуй усе, що вони говорять.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота за підручником (с. 86–91)
1) Легкозаймисті речовини.
Гра «Горить — не горить»
— Розгляньте малюнки на с. 86. Назвіть те, що добре горить, і те, що не горить (папір — горить, пісок — не горить).
Запам’ятайте! Легкозаймисті речовини необхідно зберігати у недоступних для дітей місцях.
2) Як виробляють електричний струм.
Руханка
— Утворіть коло, розрахуйтесь на перші — другі номери та присідайте через одного (перші номери підводяться, другі — присідають). Так працюють і турбіни на електростанціях.
— Візьміться за руки і передайте по колу потиск руки. Так струм подаєтьсявід електростанції до будинків та електричних приладів.
Запам’ятайте! Виробництво електричного струму коштує дорого. Економте електрику, вимикайте зайве світло!
3) Як запобігти ураженню електричним струмом.
— Розгляньте знаки на с. 88. Що вони означають?
— Чому не можна торкатися оголених та обірваних проводів?
— Чому не можна вимикати з розетки електроприлад, тягнучи за шнур?
Запам’ятайте! Вода й електрика несумісні. Не торкайтеся електроприладів мокрими руками!
4) Електроприлади: як запобігти пожежі.
— Розгляньте знаки на с. 88. Що вони означають?
Запам’ятайте! Порушення правил користування електроприладами може спричинити пожежу.
5) Як загасити невелику пожежу.
— Розгляньте малюнки на с. 90. Розкажіть і покажіть, як слід діяти, побачивши іскри або дим від увімкненого електроприладу.
6) Практична робота.
— Разом із дорослими розгляньте кілька упаковок з аерозолями. Знайдіть на них застережні знаки і написи.
— Розгляньте кілька електричних приладів. Знайдіть на них застережні знаки.
— На плані вашої квартири розташуй зображені на с. 91 предмети згідно із правилами пожежної безпеки.
2. Для допитливих
— Скільки років сірникам?
Сірники винайшли нещодавно, у ХІХстолітті. У 2013 р. Виповнилося 180 років першій фабриці, що виготовляє сірники.
У Києві 2009 р. було встановлено пам’ятник сірнику.
3. Робота над прислів’ями
Криком вогню не загасиш.
У сіні вогню не сховаєш.
4. Робота над загадками
Дерев’яні хлопці
Лежать у коробці.
Коли з ними граються,
То вогнем займаються. (Сірники)
Лишає він страшні сліди,
Усе він пожирає,
А як даси йому води —
Відразу помирає. (Вогонь)
Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія
Бесіда
— Які правила протипожежної безпеки вам відомі?
— Чим небезпечне порушення цих правил?
— Які правила користування обігрівальними приладами ви запам’ятали?
— Що слід робити, щоб не «допомогти» спалахнути пожежі?
— Коли необхідно викликати пожежників?
— Із якими новими правилами протипожежної безпеки ви ознайомилися?
— Згадайте назви книжок, мультфільмів, герої яких приборкували пожежу. Як це їм удалося?